Monday, June 21, 2021
Fashion

Izvēlas dziesmas Dziesmu svētku noslēguma koncertam / Raksts – Lsm.lv

211views

Daudzu tūkstošu balsu lielajai Latvijas un diasporas kordziedātāju saimei dots neparasts izaicinājums. Nākamo divu nedēļu laikā izveidot savu 10 mīļāko un skaistāko kora dziesmu topu, kuras obligāti nepieciešams iekļaut nākamo Vispārējo dziesmu svētku noslēguma koncertā. Tas ir īpaši svarīgs arī tādēļ, ka 2023. gadā svinēsim Dziesmu svētku tradīcijas 150. gadskārtu.

Iespējams, kāds nespēs izvēlēties un būs grūti nosaukt 10, varbūt kādam citam pa īstam sirdij tuvas ir tikai divas vai trīs dziesmas. “Es esmu pārliecināts, ka tur noteikti būs 3 lielās kārtis, kas ir ”Gaismas pils”, ”Lauztās priedes”, ”Saule, Pērkons, Daugava”. Protams, ka man būtu interesanti, ja tur būtu kādi pārsteigumi, es ļoti ceru, ka tur būs arī ”Manai dzimtenei”, tas ir tas, uz ko es ļoti ceru,” saka kordiriģents Jurģis Cābulis.

Carnikavas jauktā kora “Vēja balss” mākslinieciskais vadītājs un Rīgas Doma kora skolas jauktā kora diriģents saviem koristiem jau aizsūtījis aicinājumu aizpildīt aptauju. “Zinot savus koristus, domāju, ka viņi to noteikti ir izdarījuši, man kopumā liekas, ka tas ir tāds labs signāls vispār, jo, protams, tas repertuārs vienmēr ir strīdus ābols,” norāda Cābulis. 

Nacionālā kultūras centra koru eksperts Lauris Goss stāsta, ka dziesmu latviešiem ir ļoti daudz. “Mēs, protams, ceram, ka viņi vairāk domās par kora dziesmām, nevis vienkārši populārām tautas melodijām, par tādām dziesmām, kas ir kora dziesmas un pelnījušas atrasties šajā koncertā,” saka Goss. 

Aptaujai pievienota saite uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas Dziesmu svētku krātuvi. Tur ierosmei var caurskatīt sarakstu ar visām gandrīz 700 dziesmām, kas izskanējušas 150 gadu laikā. 

”Protams, būs šis tops, ko mēs ņemsim par pamatu un tad mēs centrā arī strādāsim pie šī koncerta radošās grupas, protams, iedosim radošajai grupai, kad viņa būs zināma – re, kur ir saraksts, šīs jums ir jāiekļauj,” saka Goss.

2023. gada gaidāmajos svētkos bez Dziesmu svētku noslēguma koncerta būs atsevišķs koru lielkoncerts – bez dejotājiem un ar pavisam nelielu pūtēju orķestru piedalīšanos. Šim koncertam programma jau zināma, un  aptaujas idejas autori cer, ka būs dziesmas, kas noteikti skanēs abos koncertos. 

”Koriem vienmēr ir tā, ka ir ārkārtīgi daudz darba, jo noslēguma koncertā ir vismaz 25 vai vairāk dziesmas, un šoreiz ir vēl atsevišķais koru koncerts. Dažām dziesmām vajadzēs noteikti atkārtoties, jo koristiem sagatavot 40 vai 50 dziesmu programmu būs vienkārši ārkārtīgi sarežģīti, un gribētos, ka svētkos kori vismaz 150-gadē atkal, atkal dzied no galvas,” pauž diriģents Ints Teterovskis.

Kordiriģenti cer, ka dziedātāji tiešām aptaujai pieies ar iedvesmu un atradīs arī mazāk populāras, bet ne mazāk skaistas kordziesmas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Leave a Response